Posted in

Hogyan találnak rád a fejvadász cégek – és mit tegyél, ha megtörténik?

fejvadász cégek

Eljátszottál a gondolattal: „Vajon hogyan találhatna rám egy fejvadász cég?” A válasz nem is olyan bonyolult – de tudatos jelenlétet, egy kis stratégiai gondolkodást és némi online láthatóságot igényel. Ebben a cikkben lépésről lépésre végigvezetünk azon, hogyan kerülhetsz be egy fejvadász cég látóterébe, mire figyelj, ha megkeresnek, és hogyan hozhatod ki a legtöbbet a kapcsolatból – még akkor is, ha épp nem keresel aktívan állást.

Miért keresnek meg a fejvadászok?

A fejvadász cégek megbízás alapján dolgoznak, általában vállalatok keresnek meg őket, hogy találjanak meg egy adott pozícióra a lehető legjobb jelöltet. Mivel ezek sokszor specializált, nehezen betölthető szerepkörök, a fejvadászok nem a hagyományos hirdetésekkel dolgoznak, hanem proaktívan keresnek. Itt jössz képbe te.

Egy jól felépített LinkedIn profil, erős szakmai múlt és iparági jelenlét bőven elég lehet ahhoz, hogy egy fejvadász felfigyeljen rád – még akkor is, ha te magad nem vagy aktívan jelen az álláspiacon.

Hogyan kerülj be a fejvadász cégek látóterébe?

Ahhoz, hogy rád találjanak, először neked kell láthatóvá tenned magad – célzottan és tudatosan.

Legyél jelen a megfelelő felületeken

A fejvadászok elsődleges terepe a LinkedIn. Itt nem elég egy összecsapott profilkép és egy kétmondatos leírás – fontos, hogy a profilod:

  • részletes legyen (pozíciók, eredmények, mérhető sikerek)
  • kulcsszavakban gazdag (hogy a keresőalgoritmus megtaláljon)
  • naprakész legyen (ne a három évvel ezelőtti beosztásod legyen az utolsó frissítés)

Emellett érdemes regisztrálni olyan állásportálokon, ahol a fejvadász cégek adatbázisokat használnak (pl. Profession, CVonline, Workania), és ott is naprakészen tartani a profilodat.

Építs szakmai jelenlétet

Vegyél részt iparági eseményeken, szakmai workshopokon, webináriumokon – és ezekről posztolj is LinkedInen. Ha aktív vagy szakmai csoportokban, blogolsz, netán előadásokat is tartasz, még inkább növeled az esélyét annak, hogy valaki felfigyel rád.

Kérj ajánlást – vagy ajánld magad

Nem ciki, ha egy ismerősödön keresztül beajánlod magad egy fejvadászhoz. Sőt. Ha van olyan kollégád, aki már sikeresen dolgozott együtt egy céggel, nyugodtan kérdezd meg, megosztaná-e a kontaktot veled. A beajánlás erősebb, mint egy hideg megkeresés.

Mit csinálj, ha megkeres egy fejvadász?

Gratulálunk – valamit nagyon jól csinálsz, ha egy fejvadász téged választott ki egy pozícióra. Fontos, hogy ne reagálj elhamarkodottan, és ne zárd le a beszélgetést még akkor sem, ha épp nem keresel új állást.

Válaszolj gyorsan és nyitottan

A szakmai világ kicsi, és a jó kapcsolat érték. Egy udvarias, nyitott válasz – még akkor is, ha nem aktuális – hosszú távon előnyödre válhat. Lehet, hogy most nem aktuális, de később újra rád gondolnak majd egy másik lehetőségnél.

Ismerd meg a pozíciót és a céget

Kérdezz rá nyugodtan az alapinformációkra: melyik cégről van szó, mi a pontos munkakör, mit kínálnak, milyen juttatásokkal jár. A fejvadász dolga, hogy ezekre választ adjon. Ha azt érzed, a lehetőség komoly, kérj részletesebb leírást, és gondolkodj el rajta.

Mérlegelj – de légy nyitott

Ha nem keresel aktívan, akkor is érdemes meghallgatni, mit kínálnak. Sokszor nem is tudod, hogy egy jobb, inspirálóbb lehetőség már csak pár kattintásra van tőled. Legalább megtudod, hol tartasz a piacon, mennyit érsz, és milyen típusú pozíciókat kínálnak neked.

Ha érdekel, dolgozz együtt velük

A fejvadász a partnered – nem az ellenséged. Ha érdekel a pozíció, beszélj vele részletesen, mondd el, mit keresel, mik a céljaid, mi az, amit nem szeretnél. Egy jó fejvadász odafigyel, segít felkészülni az interjúra, és végigkísér a teljes folyamaton.

Hogyan építhetsz hosszú távú kapcsolatot egy fejvadásszal?

Ne csak egyszeri kapcsolatként gondolj rájuk. Ha valakivel jól tudtál együttműködni, kövesd őt LinkedInen, és időnként lépj vele kapcsolatba. Írj neki, ha karriert váltottál, ha új céljaid vannak, vagy egyszerűen csak frissítenéd a helyzeted.

Tartsd naprakészen az online jelenléted

Frissítsd rendszeresen a profilodat, írd be az új pozíciódat, tanúsítványaidat, sikereidet. Egy fejvadász mindig a legaktuálisabb információk alapján dolgozik.

Légy őszinte

Ne ígérj olyat, amit nem tudsz betartani, ne mondj le interjút az utolsó pillanatban indok nélkül – ezek mind rontják az esélyeid egy jövőbeli együttműködésre.

Ugródeszka lehet a karrieredben

A fejvadász cégek nem csak a cégek számára nyújtanak előnyt – ha te is jól pozícionálod magad, igazi ugródeszkát jelenthetnek a karrieredben. Érdemes tudatosan jelen lenni a szakmában, építeni a személyes márkádat, és ha megkeresnek, nyitottan állni a lehetőségekhez.

Mert lehet, hogy épp egy fejvadász lesz az, aki eljuttat álmaid munkahelyére.