Posted in

Az 5 legkínosabb hiba az önéletrajzban

önéletrajz hiba

Amikor állást keresel, az önéletrajzod az első benyomásod egy cég felé – és ahogy az életben sokszor, itt sincs második esély. Lehet, hogy órákat töltöttél azzal, hogy összeszedd a tapasztalataidat, de ha közben elkövetsz néhány klasszikus bakit, az egész munkád mehet a kukába. A HR-esek egy-egy pozícióra gyakran több tucat, ha nem száz önéletrajzot is átnéznek, így nagyon gyorsan kiszúrják, ha valami nem kerek.

Összeszedtük azt az öt leggyakoribb – és legcikibb – hibát, amit sok álláskereső elkövet. Ha ezeket elkerülöd, máris nagyobb eséllyel jutsz el legalább az interjúig.

Komolytalan fotóval indítasz

Bármennyire is szereted azt a péntek esti bulis képet vagy a fürdőszobatükrös szelfit, az önéletrajzban semmi keresnivalója nincs. A HR-esek nem azt szeretnék látni, hogyan nézel ki egy fesztiválon, hanem azt, hogyan jelensz meg egy munkahelyen. A legjobb választás egy semleges háttér előtt, jó fényviszonyok mellett készült portré, amin úgy nézel ki, mintha épp egy interjúra mennél. Nem muszáj profi fotós – egy barát, egy jó telefonkamera, egy vasalt ing és egy falnál készült kép már csodákat tehet.

Hemzseg a helyesírási hibáktól

Egy önéletrajzban az elgépelések és nyelvtani hibák nem „apró figyelmetlenségek” – azt mutatják, hogy nem fordítottál elég gondot a megírására. Ez pedig azonnal lerombolja a rólad kialakuló képet. Mindig ellenőrizd le a szöveget helyesírás-ellenőrzővel, és mielőtt elküldöd, kérj meg valakit, hogy nézze át. Egy kívülálló szeme sokszor kiszúr olyasmit is, amit te már tízszer átolvastál, de észre sem veszel.

Vicces email cím

Lehet, hogy évekkel ezelőtt még aranyos volt a „cuki.maci88@freemail.hu” vagy a „szivarvanyhercegno@citromail.hu”, de egy állásjelentkezéshez inkább egy letisztult, profi email-cím illik. Legjobb, ha a neved szerepel benne, például „vezeteknev.keresztnev@gmail.com”. Ha nincs még ilyened, most itt az idő elkészíteni – hidd el, már ezzel is jó benyomást keltesz. A másik fontos dolog, hogy olyan címet adj meg, amit valóban használsz is, és rendszeresen ellenőrzöl.

Ugyanaz a sablon mindenhova

Nem, nem elég előhúzni a régi önéletrajzot a fiókból, rányomni egy „Mentés másként”-et, és elküldeni bárhová. Az, hogy személyre szabod a CV-det, már a legelső ránézésre is érződik. Igenis fontos, hogy kiemeld azokat a tapasztalatokat és képességeket, amelyek pont az adott pozíció szempontjából érdekesek lehetnek. Ha egy marketinges pozícióra pályázol, a nyelvismeret és a kampánytapasztalat legyen előtérben – nem pedig az, hogy hat évvel ezelőtt diákmunkában árultál fagyit. És még valami: ha meg tudod szólítani név szerint azt, akinek írsz, az mindig pluszpont.

Túl sok vagy túl kevés információ

A túl rövid önéletrajz olyan, mintha nem lenne mit mondanod – a túl hosszú pedig garantáltan unalomba fullasztja az olvasót. Egy jól megírt önéletrajz általában 1-2 oldalas. Ha pályakezdő vagy, ne aggódj, hogy nincs még többoldalnyi tapasztalatod. Írj arról, hol voltál gyakorlaton, milyen diákmunkáid voltak, vagy milyen egyetemi projektekben vettél részt. Ha viszont már évek óta dolgozol, ne írd le részletesen az összes korábbi pozíciódat. Válaszd ki a legfontosabbakat, és ezekre fókuszálj.

Egy jó önéletrajz nem csak felsorolja, amit eddig csináltál – hanem eladja, amit tudsz. Ha elkerülöd ezeket a kínos hibákat, máris közelebb kerülsz ahhoz, hogy behívjanak interjúra. És onnantól már a te dolgod, hogy élőben is lenyűgözd őket.